تعیین قلمرو و تأثیرات مونسون در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

آب های زیرزمینی:شامل آب های ذخیره شده در زیر زمین بوده که دسترسی به آنها از طریق حفر چاه، قنات و…صورت می پذیرد.

بر اساس آخرین آمار برداری از منابع آب زیرزمینی استان اندازه کل آب های زیرزمینی 2500 میلیون متر مکعب می باشد که از این اندازه 1355 میلیون متر مکعب آن را آب های زیرزمینی شیرین و1145 میلیون متر مکعب آن را آب های شور تشکیل می دهد. بهره گیری از منابع آب زیرزمینی شیرین وقابل بهره گیری توسط 18062 حلقه چاه نیمه عمیق و1429 حلقه چاه عمیق و145 رشته قنات و639 چشمه انجام می شود که بیش ترین اندازه مصرف منابع آب زیرزمینی مربوط به شهرستان های میناب ، حاجی آباد و رودان می باشد. (کلانتری خاندانی و همکاران ،1389).

3-6-3-استان یزد

3-6-3-1-منابع آب سطحی:استان یزد از منابع آب سطحی قابل توجهی برخوردار نیست. از علت های مؤثر در این وضعیت می توان به کمی بارندگی، بالا بودن درجه حرارت وتبخیر بسیار شدید تصریح نمود. در واقع جریان های همیشگی استان به گستره شرقی وجنوبی استان محدود می گردد. از این رو، آب های سطحی همیشگی استان تنها رودخانه های بوانات وخوانسار اعظم در هرات ومرو می باشد که آب این رودخانه ها در دشت مروست به مصرف آبیاری می رسد وبقیه آن به سفره آب زیرزمینی نفوذ می کند. از دیگر رودهای همیشگی ، رودهای سردرب وکریت در طبس را می توان نام برد که فقط بخشی از آن ها در استان یزد جریان دارند وسرشاخه های این رودخانه ها در استان های دیگر قرار دارند. از مسیل های مهم که دارای جریان های فصلی وسیلابی هستند می توان مسیل فخرآباد، منشاد، تفت، دو کالی در خرانق، کرخنگان در خاتم، نیر ودره بید وازمیغان در طبس را نام برد.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

    شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  • قلمرو تأثیر مونسون در ایران شامل چه بخش هایی می باشد و این پدیده کدام قسمتها را بیشتر تحت تأثیر خود قرار می دهد؟
  • آیا ارتباط معنی داری بین پدیده مونسون و بارش های تابستانه مناطق جنوبی کشور هست؟
  • آیا بارش های مناطق جنوبی و مرکزی کشور متأثر از پدیده مونسون می باشد؟
  • می توان با ارزیابی تاثیرات پدیده مونسون بر منابع آبی منطقه و تعیین دوره زمانی حاکمیت این پدیده برمناطق مختلف کشور ، موجب رشد و توسعه مناطق جنوبی گردید؟
  • آیا پدیده مونسون تنهاعامل بارش درمناطق جنوب شرقی کشور ازجمله استان های سیستان و بلوچستان ، کرمان و هرمزگان می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه