تعیین قلمرو و تأثیرات مونسون در ایران

قسمتی از متن پایان نامه :

دوره گرم

دردوره گرم سال براثر استقرار مرکز پرفشار جنب حاره ای آزور بربالای خاورمیانه، شرایط پایداری یه وجود می آید. براثر استیلای دراز مدت این شرایط، توده هوای قاره ای حاره ای برروی ایران تشکیل می گردد. این توده هوا بسیار گرم و خشک می باشد و شرایط خشکی برهمه جای ایران مستولی می گردد. درمواقعی که پرفشار جنب حاره ای آزور بالاتر رود، توده هوای حاره ای اقیانوسی از جنوب شرقی وارد ایران می گردد که توده هوای موسمی معروف می باشد. این توده هوا رطوبت بارش های تابستانه جنوب شرق ایران را فراهم می آورد. بعضی مواقع توده هوای CT عربستان وارد ایران می گردد.

 3-4-1-2-دوره سرد

دردوره سرد سال بادهای غربی تمام ایران را فرا می گیرند و با خود توده های هوا را از منابع متعدد می آورند. توده هوای قاره ای قطبی (CP) هوارا از سرزمین های شمالی وارد ایران می کند یکی از راه های ورود آن گسترش زبانه پرفشار سیبری برروی شمال شرق ایران می باشد. این توده هوا سرد و خشک می باشد و فقط مواقعی که از روی دریای خزر بگذرد ایجاد بارندگی می کند. بعضی مواقع فرابار سیبری یا موج های عمیق بادهای عمیق بادهای غربی هوای عرض های بسیار بالا را به ایران می آورند که بسیار سرد و خشک می باشد و به توده هوای شمالگان (CA) موسوم می باشد، توده هوای CP  و CA از شمال غرب هم وارد کشور می گردد و سرما و خشکی را به ارمغان می رود.

توده های هوای CP  و CA اگر از روی دریای مدیترانه بگذرند گرما و رطوبت جذب کرده ناپایدار می شوند و به توده هوای مدیترانه تبدیل می گردند. توده هوای mp اقیانوس اطلس نیز از طریق دریای مدیترانه به ایران می آید. رطوبت بارندگی های زمستانه اکثرمناطق ایران به وسیله این توده هوایی فراهم می گردد. (علیجانی ،1384ص45)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

  • قلمرو تأثیر مونسون در ایران شامل چه بخش هایی می باشد و این پدیده کدام قسمتها را بیشتر تحت تأثیر خود قرار می دهد؟
  • آیا ارتباط معنی داری بین پدیده مونسون و بارش های تابستانه مناطق جنوبی کشور هست؟
  • آیا بارش های مناطق جنوبی و مرکزی کشور متأثر از پدیده مونسون می باشد؟
  • می توان با ارزیابی تاثیرات پدیده مونسون بر منابع آبی منطقه و تعیین دوره زمانی حاکمیت این پدیده برمناطق مختلف کشور ، موجب رشد و توسعه مناطق جنوبی گردید؟
  • آیا پدیده مونسون تنهاعامل بارش درمناطق جنوب شرقی کشور ازجمله استان های سیستان و بلوچستان ، کرمان و هرمزگان می باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه